اجرای برنامه های اندرویدی در مرورگر کروم [مک، لینوکس و ویندوز]

اجرای برنامه های اندرویدی در مرورگر کروم [مک، لینوکس و ویندوز]

اندروید و اپلیکیشن های آن طی سال های گذشته آنقدر فراگیر شده اند که اجرای برنامه های این سیستم عامل در دسکتاپ و سایر پلتفرم ها به یکی از دغدغه های کاربران بدل شده است خوشبختانه حالا این امکان وجود دارد تا اپلیکیشن های اندرویدی را در مرورگر کروم اجرا کنیم؛ فقط این پروسه کمی زمان شما را می گیرد…

کمپانی گوگل رسما چهار اپلیکیشن اندرویدی را برای کروم بوک ها منتشر کرده است، پس در آینده نزدیک اپلیکیشن های بیشتری به مرورگر کروم راه خواهند یافت. اما اگر نمی توانید صبر کنید در ادامه با این مقاله و راهکار های ما همراه باشید.

توجه: در این مقاله به بررسی روش ها در مرورگر کروم ویندوزی می پردازیم، اما مراحل در مک و لینوکس نیز تا حد زیادی یکسان هستند.

پیش نیاز: کاستوم رانتایم ARChon

قبل از شروع کار، ابتدا باید این افزونه را برای مرورگر کروم دانلود و نصب کنید. این افزونه به اپلیکیشن های اندروید کمک می کند تا به درستی در مرورگر کروم فعالیت کنند، اما هنوز در مرحله غیر رسمی خود به سر می برد، پس انتظار بی نقص بودن همه چیز را نداشته باشید.
سه آپشن دانلودی برای رانتایم مورد نظر سیستم شما وجود دارد. جهت بررسی ۳۲ یا ۶۴ بیت بودن مرورگر کافیست در نوار آدرس به chrome://chrome مراجعه کنید و یا از منوی کناری مرورگر به بخش About Google chrome بروید.

پس از این که نسخه متناسب را دانلود کردید (با حجمی حدود ۱۰۰ مگابایت)، پوشه مربوطه را از حالت فشرده خارج کنید. سپس در نوار آدرس عبارت chrome://extensions را وارد کنید تا لیستی از تمامی افزونه های شما نمایش داده شود. حالا در اینجا گزینه Developer Mode را در بالا انتخاب کنید.

حالا مطابق تصویر بالا به کمک گزینه Load unpacked extension را انتخاب کرده و پوشه آنزیپ شده افزونه ARChon را انتخاب کنید. از فعال بودن آن مطمئن شوید تا آماده شروع مراحل اصلی کار شوید.

تبدیل فایل APK به اپلیکیشن اندرویدی

همگی کاربران سیستم عامل اندروید با پسوند APK که مخصوص اپلیکیشن هاست آشنایی دارند. اپلیکیشن هایی که هم اکنون در تلفن شما نصب هستند، قابلیت اجرا در مرورگر کروم را ندارند. برای ممکن شدن این مهم باید آن ها را سازگار با ARChon کنیم. این کار تا حدی پیچیده است و اپلیکیشن Archon Packager آن را ساده کرده است. پس حتما این برنامه را از فروشگاه دانلود و نصب کنید.

پس از دانلود و نصب برنامه، آن را در تلفن خود اجرا کنید. جهت انتخاب یک اپلیکیشن دو راه دارید: اپلیکیشن های نصب شده و یا فایل APK برنامه مورد نظر در حافظه تلفن. گزینه Installed Application را جهت انتخاب اپلیکیشن بزنید.

ما در بررسی خود اپلیکیشن Pulse را انتخاب کردیم. سپس می توانید نحوه نمایش تلفن یا تبلتی برنامه در کروم را تعیین کنید، همچنین جهت تمام صفحه بودن برنامه نیز انتخاب های در پیش رویتان قرار خواهد گرفت. سپس امکان ایجاد دسترسی برنامه به فایل های رایانه و فعال سازی ADB (اگر توسعه دهنده هستید) وجود دارد.

در نهایت Finish را بزنید تا برنامه به یک فایل زیپ تبدیل شود. سپس این فایل را با کابل USB به رایانه منتقل کنید. همچنین امکان به اشتراک گذاری آن با گزینه Share در برنامه وجود دارد.

فایل زیپ را در رایانه از حالت فشرده خارج کرده و در مرورگر کروم دوباره به بخش افزونه ها بروید. گزینه Load unpacked extension را زده و پوشه آنزیپ شده را به مرورگر معرفی نمایید. در نهایت دکمه Launch را جهت اجرای برنامه بزنید.

در بررسی ما اپلیکیشن پالس به راحتی در مرورگر اجرا شد:

همانطور که ذکر شد، این روش هنوز در مرحله آزمایشی و غیر رسمی خود به سر می برد پس هیچ تضمینی به اجرای تمامی برنامه های مورد نظر در کروم نیست. با این حال اجرای برخی برنامه های اندرویدی در مرورگر رایانه برایمان تجربه متفاوت و جالبی بود. در این زمینه راهکار های دیگری نیز مطرح هستند که سعی کردیم بهترین آن ها را برایتان شرح دهیم.

امیدواریم از این مقاله نهایت بهره را برده باشید. سوالات و نظرات خود پیرامون این راهکار با ما و دیگر خوانندگان مقاله در میان بگذارید.

نظرات کاربران

نظر خود را بنویسید