طراحی وبسایت واکنش گرا

طراحی وبسایت واکنش گرا

امروزه با توسعه گوشی های هوشمند و تبلت ها ، طراحی بهینه سایت ها برای استفاده توسط گوشی ها و تبلت ها یک ویژگی مورد نیاز برای کاربران امروزی است. در الگوریتم های جدید گوگل سایت های موبایل فرندلی در لیست برتر گوگل قرار خواهند گرفت ، قرار گرفتن در لیست برتر گوگل بدین معنی است که شما در رتبه بندی سایت ها در صفحات اول گوگل مشاهده خواهید شد. و این یعنی افزایش رتبه در گوگل ! امروزه می توان گفت اغلب کاربران در دنیای اینترنت توسط گوشی های هوشمند یا تبلت هایشان در اینترنت وب گردی می نمایند پس طراحی سایت ریسپانسیو یکی از مهم ترین موضوعاتی است که در طراحی سایت باید در نظر گرفت. برای حضور در دستگاه های هوشمند کاربران اینترنتی علاوه بر طراحی ریسپانسیو سایت می توان از اپلیکیشن های مخصوص سیستم عامل های این گوشی ها نیز استفاده کرد ، اپلیکیشن های موبایلی امروزه به عنوان یکی از مهم ترین ابزار های حضور در دستگاه های هوشمند افراد به شمار می رود شما با داشتن یک اپلیکیشن کاربردی می توانید براحتی با کاربران گوشی های هوشمند ارتباط برقرار کنید و در این روند خود را به کاربران معرفی نمایید.

طراحی سایت واکنش گرا چیست ؟

طراحی وب سایت واکنش گرا روش جدیدی از طراحی است که با نام های متفاوتی در دنیای وب همراه است. شما همچنین ممکن است طراحی سایت واکنش گرا را با عنوان هایی همچون طراحی سایت واکنش پذیر، سایت پاسخگو، وب سایت پذیرا و یا طراحی سایت تطبیقی شنیده باشید. اصطلاح "واکنش پذیر" شرایطی را در دنیای طراحی وب سایت بوجود آورده تا طراحان وب سایت، سایتهایی را طراحی و پیاده سازی کنند، که بر روی تمامی صفحه های نمایش در ابعاد و اندازه های مختلف قابل تفسیر و نمایش باشند. هنگامی که تکنیک ها و روشهای طراحی واکنش گرا به یک وب سایت اعمال می شود، موجب می شود صفحه نمایش پس از مشاهده واکنش اعمال شده، وب سایت مورد نظر را با تغییرات خاصی که در قالب آن حاصل شده بر روی تمامی رزولوشن های نمایشگرهای مختلف از جمله موبایل، تبلت، لپ تاپ و مانیتورهای بزرگ و کوچک به درستی و با نظمی خاص نمایش دهد.

 

تفاوت طراحی سایت واکنش گرا و سایت نسخه موبایل

بسیاری از مردم شناخت کافی در مورد تفاوت های میان طراحی سایت های تلفن همراه و طراحی سایت واکنش گرا را ندارند. وب سایت تلفن همراه نسخه ای است که معمولا علاوه بر نسخه دسکتاپ، به طور خاص برای دستگاه های تلفن همراه با محدودیت های خاصی طراحی شده است، وب سایت های تلفن همراه با طراحی گرافیک ساده و در نتیجه زمان لود سریع و رابط کاربری آسان پیاده سازی می شوند . از محدودیت های سایت های تلفن همراه این است که باید به کاربران یک لینک نسخه موبایل ارائه شود تا بتوانند آن سایت را بر روی گوشی تلفن همراه خود مشاهده و پیمایش کنند. در حالی که فرآیند طراحی سایت واکنش گرا طوری است که به جای پیاده سازی یک سایت جداگانه برای تلفن همراه، خود را به تناسب تمامی صفحه های نمایش در همه دستگاه های نمایش وب و حتی تلفن همراه سازگار کرده و اطلاعات سایت را با حفظ قالب بصورت زیبا و با ساختاری منظم نمایش می دهد.

چرا به یک وب سایت واکنش گرا نیاز داریم ؟

گستردگی استفاده از دستگاه های هوشمند و نقش مهم آنها در زندگی و تجارت امروز قابل چشم پوشی نخواهد بود .در طراحی سایت واکنش گرا یکسان بودن آدرس اینترنتی برای دسترسی موجب می شود تا کاربران بتوانند راحت تر آدرس سایت شما را به خاطر بسپارند، راحت تر صفحات شما را به اشتراک بگذارند و همچنین به الگورتیم گوگل در جهت بهینه سازی سایت شما کمک خواهد کرد. با توجه به این واقعیت که 80 درصد مردم برای انجام فعالیت های خود از تلفن همراه استفاده می کنند، اگر شما در حال تلاش برای از دست ندادن مشتریان، و یا جذب مخاطبان بیشتر وب سایت تجاری و فروشگاه اینترنتی خود هستید، بهترین و موثر ترین نوع طراحی سایت در راستای معرفی محصولات و خدمات، طراحی وب سایت واکنش گرا است، چرا که بسیاری از کاربران تلفن همراه برای پیمایش مطمئن و امن در وب سایت ها و یا خرید از فروشگاه اینترنتی از تلفن همراه خود استفاده می کنند.

اهمیت طراحی سایت واکنش گرا 

با توجه به تنوع در اندازه صفحات نمایش، تنوع سیستم عامل ها، تنوع نوع مرورگرها، سرعت در حال رشد کاربران تلفن های همراه برای وب گردی و فعالیت های گشت و گذار در وب، با طراحی سایت واکنش گرا (Responsive Web Design) دیگر نیازی نیست که برای هر گجت موجود در بازار یک وب سایت اختصاصی طراحی کنیم، در ضمن برای صرفه جویی در هزینه طراحی سایت یا فروشگاه اینترنتی به دلایل ویژگی های بی نظیر سایت های واکنش گرا، نیازی به طراحی قالب سایت مجدد نیست و با طراحی یک قالب می توان سایت خود را در تمامی ابزارهای نمایش وب استفاده کرد همچنین با توجه به دسترسی سایت توسط همه ی ابزارها مسلما ترافیک سایت شما افزایش پیدا خواهد کرد و باعث رشد روز افزون درآمد و کسب و کار شما خواهد شد، با طراحی سایت واکنش گرا و حرفه ای می توانید از رقبای تجاری خود پیشی گرفته و موجب رشد فروش چشمگیر محصولات و خدمات وب سایت خود شوید. استفاده از محتوای مفید و غیر تکراری می تواند روی رنکینگ سایت موثر باشد، بنابراین داشتن سایت واکنش گرا می تواند در بهبود سئو سایت کارآمد باشد. طراحی واکنش گرا که به تازگی به عنوان تکنولوژی جدیدی در طراحی سایت و فروشگاه های اینترنتی مطرح شده است، این امکان را فراهم می آورد که طراحی نهایی صورت گرفته از حالت دلخواه کاربر و صاحب سایت خارج نشود و از همه مهمتر، زیبایی را به ارمغان آورد.